Wakacje w Czarnogórze

lip 19, 2017 przez

Czarnogóra

Fleur-k/bigstockphoto.com

Czarnogóra to kraj znajdujący się na południu Europy, u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Sąsiaduje z: Serbią, Chorwacją, Kosowem, Bośnią i Hercegowiną, a także Albanią. Urok tego miejsca zawiera się w niezwykłym krajobrazie: zestawienie surowych gór usytuowanych w głębi lądu z wodami Adriatyku tworzy niezapomniane widoki. Czarnogóra znajduje się w rejonie trzech stref klimatycznych. Północ i wschód to strefa kontynentalna, od strony Adriatyku znajduje się strefa śródziemnomorska, zaś na terenach górskich – górska.

Jaka jest pogoda w Czarnogórze?

Latem średnie temperatury w strefie śródziemnomorskiej oscylują wokół 30 stopni, zaś zimą około 9 stopni. W klimacie kontynentalnym temperatura jest nieco niższa (latem wynosi około 27 stopni, zaś zimą około 5 stopni). Lato w rejonach górskich Czarnogóry jest łagodniejsze, ze średnią letnią temperaturą wynoszącą około 23 stopnie. W okresie letnich wakacji w Czarnogórze panuje bardzo wysoka temperatura. Stąd też polecanym okresem na spokojny i komfortowy (pod względem temperatur) wypoczynek jest okres od maja do czerwca, kiedy na wybrzeżu panuje idealna temperatura (zarówno wody jaki powietrza).

Atrakcje turystyczne Czarnogóry

Czarnogórę charakteryzuje różnorodny krajobraz. Górskie szczyty, głębokie kaniony, słoneczne plaże, kamienne, krasowe pustynie, czy gaje oliwne to zaledwie przykłady niezwykłości jakie kryje teren Czarnogóry. Zestawienie weneckich miast sąsiadujących z albańskimi wioskami tworzy niezwykły klimat tego miejsca. Wybierając się w podróż do Czarnogóry nie można pominąć Cetinje – dawnej stolicy Księstwa, później Królestwa Czarnogóry. Znajdują się tu: dwór władyki Piotra II Petrovicia-Njegoša, monaster cetnijski, jak również ambasady dawnych mocarstw oraz kilka świątyń. Do turystycznych atrakcji, które przyciągają wielu podróżujących po Czarnogórze zalicza się również Jezioro Szkoderskie, które stanowi największy słodkowodny zbiornik na Półwyspie Bałkańskim, jak również Bokę Kotarską (fiord – rozczłonkowaną zatokę riasową). Wizytówka tej części Czarnogóry jest średniowieczny Kotor, który zachwyca doskonale zachowanym, rozległym starym miastem, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spokojniejszy mikroregion tej części Czarnogóry to marynarskie miasteczko – Perasta. Miłośnicy zwiedzania jaskiń z pewnością odnajdą się w Jaskini Lipskiej, która została udostępniona do zwiedzania w 2015 roku. Stanowi ona jedną z najpiękniejszych i zarazem największych jaskiń Czarnogóry. Znajduje się tu bogata szata naciekowa, a także liczne podziemne jeziorka.

Będąc w Czarnogórze warto również zapoznać się z tamtejszą gastronomią. Do lokalnych specjałów zalicza się m.in. burek – placek z ciasta filo nadziewany mięsem, szpinakiem bądź serem, a także grillowaną wieprzową vješalicę, podawana najczęściej z cebulą, pomidorami oraz ostra marynowaną papryką. Miłośnicy ryb z pewnością nie pogardzą nadziewanym karpiem – przyrządzanym w okolicach Jeziora Szkoderskiego.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.