Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?
Zielona Góra to piękne miasto. Jest położone na wzgórzach województwa lubuskiego, na zboczu doliny rzeki Odry. Wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzą tzw. Lubuskie Trójmiasto.
Zielona Góra kryje wiele ciekawych i pełnych historii miejsc. Co zatem warto zobaczyć? Przede wszystkim Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości. Warto wspomnieć, że II wojna światowa nie dokonała w mieście wielu zniszczeń i zachowała się praktycznie cała przedwojenna zabudowa miejska. Dzięki temu zarówno turyści jak i mieszkańcy mogą poczuć wyjątkowy klimat starych miejskich uliczek. Punktem centralnym Zielonej Góry od średniowiecza aż po dziś dzień jest Stary Rynek. Wybudowany on został na kształt prostokąta z umieszczonym w samym środku ratuszem z lekko odchyloną od pionu wieżą. Przez stulecia Stary Rynek pełnił funkcję głównego placu handlowego.
W Zielonej Górze znajdują się wcześniej wspomniane piękne XIX-wieczne kamienice. Wrażenie robi kamienica znajdująca się przy ulicy Jedności 10, dawny hotel “Reich Adler” (Orzeł Rzeszy) oraz budynek Dawnej Szkoły Katolickiej znajdujący się na placu Pluty. Warto zobaczyć także Kamienicę Selmy Heider, obecną siedzibę redakcji Gazety Lubuskiej znajdującą się przy ulicy Niepodległości 25. Godna polecenia jest także willa Luisa Laskau’a przy ulicy Niepodległości 32 należąca kiedyś do architekta Carla Lorenza oraz kamienica piekarza Fritza Heinricha z 1910 roku mieszcząca się na rogu Kupieckiej i Niepodległości. W Zielonej Górze warto też zobaczyć słynne i piękne Domy Towarowe Wilhelma Graua i Felixa Bicka.
Zabytki Zielonej Góry
Zielona Góra to miasto zabytków. Najstarszym z nich jest konkatedra Św. Jadwigi datowana na XII wiek. Obowiązkowym punktem zwiedzających jest pochodząca z XV wieku wieża obronna i obserwacyjna miasta, czyli Wieża Łazienna zwana Łaziebną lub Głodową. Stanowiła ona element trzeciej bramy miejskiej. Wieża mierzy 35 m wysokości. Znajduje się u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w pobliżu znajdowała się łaźnia miejska. Jednak większość mieszkańców Zielonej Góry nazywa ją Głodową.
Ciekawymi miejscami do zwiedzania są także: kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią oraz XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela. Ten ostatni to trójnawowa budowla sakralna pochodząca z XIX wieku wybudowana z cegły na kształt dawnych wielkich bazylik. To właśnie w nim w 1926 roku wykonano oratorium „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. W kościele regularnie odbywają się piękne i klimatyczne koncerty muzyki organowej.
Ogromne wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego znajdujący się przy al. Niepodległości.
Jednak to z czego od lat słynie Zielona Góra to pyszne wino. Winorośl zaczęto uprawiać tam już na początku XIV wieku. Na terenie miasta działa kilkadziesiąt prywatnych winnic. Chcąc dowiedzieć się, jak wyrabia się wino oraz poznać zielonogórską historię tego trunku warto zwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Wina, które znajduje się na terenie Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Symbolem Zielonej Góry związanym z jego tradycjami winiarskimi jest m.in. pomnik winiarki. Znajduje się on na niewielkim, ale urokliwym skwerku w okolicach ulicy Sobieskiego. Rzeźba przedstawia dziewczynę niosącą baryłki w otoczeniu winorośli. Poza tym Zielona Góra słynie z corocznego święta winobrania, które odbywa się na początku września. Dla uczczenia tej uroczystości w mieście stanął też pomnik siedzącego na beczce Bachusa – boga winorośli i urodzaju.
Będąc w Zielonej Górze warto odwiedzić też Palmiarnię zbudowaną na szczycie Wzgórza Winnego. Powstała ona w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Mieści się w niej obecnie restauracja z salami usytuowanymi pośród tropikalnej roślinności. To unikat w skali europejskiej. W Palmiarni znajduje się aż 200 gatunków roślin, z czego większość to rośliny egzotyczne, tropikalne. We wnętrzu podziwiać można również basen z żółwiami wodnymi oraz akwaria z tropikalnymi rybami.
Na Winnym Wzgórzu znajduje się oprócz Palmiarni także Park Winny – jeden z pięciu w Zielonej Górze. Znajdują się tam liczne rzeźby, ławeczki ustawione wzdłuż krętych ścieżek oraz fontanna. To ulubione miejsce wypoczynku turystów oraz mieszkańców miasta.
Jednym z najpopularniejszych miejsc w mieście jest również lokalny minibrowar. Mieści się on w kamienicy pochodzącej z XIX wieku i został wyróżniony w 2005 roku nagrodą za remont i adaptację historycznego budynku do celów współczesnych.
Tagi: gdzie pojechać na weekend