Wyspa Man (wyspa Isle of Man)

sty 26, 2012 przez

wyspa man

Wyspa Man to idealne miejsce na urlop dla wszystkich pasjonatów niecodziennych dzieł sztuki oraz amatorów spokoju i ciszy na łonie natury. To właśnie tu znajdziemy wyjątkowe piękno połączenia zwykłej codzienności z dawną, celtycką atmosferą. Uważa się ją za najspokojniejszą wyspę Wielkiej Brytanii. Ponadto postęp nie ingeruje w tutejsze zwyczaje i tradycję. Jest to idealne miejsce na wypoczynek i ucieczkę przez głośną wszechogarniającą nas na co dzień cywilizacją.

Wyspa Man (ang. Isle of Man) leży w archipelagu Wysp Brytyjskich, pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią, na Morzu Irlandzkim. Jej powierzchnia wynosi około 580 km2, zaś liczba mieszkańców- 82 000 osób. Większość całej populacji żyjącej na tej wyspie mieszka w jej stolicy – mieście Douglas.

wyspa man isle of man

James Qualtrough (flickr)

Wyspa Man posiada specyficzny status polityczny, jest ona bowiem Brytyjskim Królewskim Terytorium Zależnym. Jednak formalnie nie stanowi części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej czy też Unii Europejskiej. Posiada ona własny Parlament – Tynwald, który ustanawia prawa dotyczące wszystkich spraw krajowych. Królowa Elżbieta II posiada tytuł Władczyni Man (Lord of Man). To właśnie ona jest odpowiedzialna za zarządzanie wyspą.

Językiem urzędowym jest język angielski. Stosuje się go powszechnie, choć nieliczni używają również języka celtyckiego.

Walutą Wyspy Man są funty Manx, będące równe funtom brytyjskim. W obiegu są tam także banknoty i monety wyrabiane na potrzeby wyspy. Można je bez problemów wymienić na walutę Wielkiej Brytanii.

Man wyspa

Sir Garlichad (flickr)

Wyspę Man obsługuje lotnisko Ronaldsway, które znajduje się 8 km od Douglas. Niestety wyspa nie slots posiada bezpośrednich połączeń międzynarodowych. Z większych brytyjskich miast można tam dotrzeć także i promem.

Po wyspie podróżować można pociągiem albo wynajętym samochodem. Kolej jest tylko sezonowa i wykorzystuje się ją głównie dla celów turystycznych.

Wyspa Man znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, na który duży wpływ ma ciepły Prąd Zatokowy. Tamtejszy klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością oraz zachmurzeniem.

Aby przebywać na Wyspie Man wymagany jest jedynie paszport lub dowód osobisty. Okres pobytu bezwizowego trwa do 180 dni.

Opieka zdrowotna na Wyspie Man jest płatna, zaleca się więc wykupienie ubezpieczenia medycznego.

Według krążących po wyspie Man legend wyspa ta powstała podczas boju irlandzkiego herosa Finna MacCole”a z nieznanym wojownikiem z Anglii. W czasie tej walki spora część Irlandii miała zostać oderwana i rzucona na środek Morza Irlandzkiego. Od początku zamieszkiwało na tym terenie wiele ludów. W V w. p.n.e. przybyli na tę wyspę Celtowie. Ich język i kultura przetrwały ponad 2000 lat. Wiek IX był momentem przejęcia władzy nad wyspą Man przez norweskich wikingów. W roku 1266 wyspa stała się częścią Szkocji. Przez cały ten czas królowie Anglii rościli sobie jednak prawo do posiadania jej. Ostatecznie objęli oni protektorat nad wyspą w 1333 roku. W 1828 roku uregulowano status wyspy Man, która stała się wówczas terytorium podległym Koronie Brytyjskiej. W II połowie XIX wieku język angielski niemal całkowicie wyparł dotychczasowo powszechnie używany język- celtycki język mański (Manx language).

Wyspa Man zmierzch

Sir Garlichad (flickr)

Najpopularniejszą legendą na temat wyspy Man jest ta dotycząca kotów rasy Manx. W XVI wieku w pobliżu Irlandii zatonął galeon, na pokładzie którego znajdowały się bezogoniaste koty. Mieszkańcy wyspy przygarnęli te zwierzęta i od tej pory żyjące na wyspie koty nie posiadają ogonów. W rzeczywistości rasa tych kotów powstała poprzez spontaniczną mutację genów kilkaset lat temu. Do rozprzestrzenienia się tej cechy wśród wszystkich kotów na wyspie Man przyczyniła się wielowiekowa izolacja. Obecnie wyspę odwiedzają wielbiciele tej rasy kotów, charakteryzujących się najbardziej psim charakterem spośród wszystkich kotów oraz łagodnym i przyjaznym temperamentem.

Na wyspie Man można ujrzeć przepiękne górskie i morskie krajobrazy idealnie nadające się do pieszych bądź rowerowych wycieczek. Można tu odprężać się zwiedzając liczne rezerwaty przyrody lub też świetnie bawić się podczas spływów kajakowych. W celu obserwacji ptaków poleca się miejscowość The Ayres, zaś do podziwiania storczyków – mokradła Ballaugh Curraghs.

Na wyspie jest także wiele muzeów, w których można odnaleźć kuszące każdego wielbiciela kultury, historii oraz sztuki dziedzictwo kultury Manx. Największym zainteresowaniem cieszy się muzeum Manx (Manx Museum), a także Narodowa Galeria Sztuki (National Art Gallery) w Douglas. W tej ostatniej znajdują się artefakty i wystawa sztuki poświęcona artystom kultury mańskiej. Dla pasjonatów kultury ludowej prawdziwą gratką jest Cregneash Village Folk Museum, niedaleko portu St Mary Life, w którym można zobaczyć prawdziwą XIX-wieczną wioskę mańską. Natomiast dla osób lubiących średniowieczne zamki poleca się Castle Rushen w Castletown. Uważany jest on za najlepiej zachowany średniowieczny zamek w XII wieku.

http://www.youtube.com/watch?v=0wIvO2FYoQA&feature=related
Miejscowościami, które warto także zwiedzić na wyspie Man są:

  • Douglas – stolica wyspy, idealna na zakupy czy dobrą zabawę;
  • Ramsey – drugie największe miasto na wyspie, znane głównie z portu, Mooragh Parku i Elektrycznej Kolei Manx (Manx Electric Railway);
  • Laxey – wioska z przepiękną doliną górską, a także ogrodami, portem i plażą;
  • Silverdale Glen- miejsce idealne dla fanów żeglugi i karuzeli wodnej.

4 komentarze

  1. Ina

    Dodajmy ze zyje tu spora polska populacja- w wiekszosci pracownicy w sferze turystyki i hotelarstwa. wedlug mnie nastepna po manx, anglikach, innych nacjach brytyjskich populacja pod wzgledem liczebnym sa filipinczycy. Wyspa man byla niegdys obozem dla zeslancow- takie brytyjskie Alcatraz- stad nie da sie uciec- troche przypomina to historie australii, z tym ze Man jest malenka.Typowy manx charakteryzuje sie blada karnacja i rudawym odcieniem wlosow. Poprzez lata spokojnej egzystencji spolecznosc sie zdegenerowala- mlodziez z Man nie garnie sie do edukacji ani pracy bo lokalny system socjalny zapewnia spokojna egzystencje na zasilkach.Przyrost naturalny i wiek, w ktorym kobieta rodzi pierwsze dziecko szokuje polakow. dziewczyny w wieku 16- 17 lat czesto zostaja matkami, niezadko spotyka sie osiemnastolatke z trojka dzieci. sredniu na osobe- celowo nie uzywam slowa rodzimna bo to nie jest adekwatne do tutejszej sytuacji- czyli na kobiete przypada 4 dzieci- czesto z przypadkowych zwiazkow, wycowywane tylko przez matki lub z aktualnym partnerem ktory pozostawia po sobie wspomnienie w postaci kolejnego dziecka…Charakterystyczna cecha rodowitych manxow jest tez nadwaga- poczawszy od dzieci w szkole podstawowej, poprzez otyle nastoletnie mamy i monstrualnie grube kobiety w wieku srednim. Staruszki na ulicach- rowniez bardzo czesto bardzo otyle poruszaja sie na elektrycznych wozkach od jednej pizzerii do drugiej albo zajadaja sie frytkami i smazona w glebokim tluszczu ryba w panierce zawijana w szary papier- brytyjskie fish and chips. Problemem jest alkoholizm, a takze hazard/ Mieszkam tu od roku i tyle zapbserwowalam…

  2. Piotr

    Witam.Szukam ludzi z polski,którzy mieszkają na wyspie?Ilu polaków mieszka obecnie?

  3. Piotr

    Proszę o info na piotr@polonez.ie

  4. Piotr

    Proszę o info na piotr@polonez.ie lub 00353871457461

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.