Zakopane odstrasza zanieczyszczonym powietrzem
Chociaż obszary górskie rzadko kojarzą się z zanieczyszczeniami atmosferycznymi, to okazuje się, że jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Wyraźnie przekroczone są m.in. normy pyłów w powietrzu.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zbadał niedawno poziom zanieczyszczenia powietrza w Zakopanem. Wyniki nie były zadowalające. Okazało się, że zawartość pyłów jest zdecydowanie zbyt wysoka. Normy są przekroczone w takim stopniu, że specjaliści odradzają nawet spacerowania po okolicy. Dla turystów może to oznaczać kłopoty ze zdrowiem, natomiast dla samego miasta jest poważnym problemem marketingowym.
Na niekorzyść Zakopanego działać może również opublikowany niedawno spot, który uświadamia, że w zakopiańskim powietrzu występuje pył zawieszony PM10 oraz benzo(a)piren, który wykazuje właściwości kancerogenne. Obie substancje dostają się do atmosfery w wyniku spalania węgla i drewna w domowych piecach i kominkach. Z filmu dowiadujemy się, że w różnych miejscach naszej zimowej stolicy normy zawartości pyłów w powietrzu były przekroczone o 100%-200%, a zdarzało się, że były one przekroczone aż o 500%! Zbadano też poziom zanieczyszczenia w samych górach. Na szczęście, w Tatrach można jeszcze oddychać prawdziwie świeżym powietrzem.
O powietrze w Zakopanem martwić zaczęli się aktywiści, którzy zbierają podpisy pod petycją do władz miasta, od których domagają się zdecydowanej walki z zanieczyszczeniami powietrza. Ich zdaniem jest to kwestia istotna zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Tym bardziej, że ci pierwsi muszą ponosić opłatę klimatyczną. Według protestujących przeciwko nadmiarowi pyłów w zakopiańskim powietrzu, miasto powinno zachęcać mieszkańców to korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych.
Niestety, Polska nie należy do krajów mogących poszczycić się czystym powietrzem. Według organizacji HEAL, w większości regionów mamy problem z czystością powietrza, co może przyczyniać się do śmierci nawet 45 tysięcy obywateli w ciągu roku. Pyły mogą zaostrzać przebieg już występujących schorzeń bądź powodować rozwój nowych jednostek chorobowych. Do najczęstszych należą astma oskrzelowa, choroby układu krążenia i nowotwory. W związku z tym eksperci podkreślają, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się z większymi wydatkami państwa m.in. na opiekę zdrowotną.